Kde všade (ne)potrebuješ diaľničnú známku

Sezóna je už v plnom prúde a okrem vozenia sa po okolí môžeme konečne vyraziť aj na väčší MOTOvýlet a nazbierať poriadne kilometre. Asi každý z nás má radšej vedľajšie cesty plné zákrut ako dlhé rovné diaľnice. Ale práve diaľnice nás vedia dostať k novým vzdialeným serpentínam, bočným cestičkám a novým miestam na jazdenie. Nech sa už vydáš akýmkoľvek smerom nezabudni sa uistiť, či potrebuješ alebo nepotrebuješ diaľničnú známku.

Slovensko a Česko

Na Slovensku a v Česku sa ešte stále môžeme voziť bez diaľničnej známky. To však ale neplatí pre 3-kolky, 4-kolky, alebo motorku so sajdkou. Tie musia mať klasickú diaľničnú známku ako autá. My dvojkolesoví jazdíme bez poplatkov.

dialnice zadarmo

Rakúsko

Rakúske diaľnice sú spoplatnené aj pre motorkárov. Najlacnejšia je 10-dňová známka, za ktorú zaplatíš 5,20 €. Vieš si ju zákúpiť na rakúskych pumpách a aj na niektorých pumpách na Slovensku. Takisto si ju môžeš kúpiť online na stránke https://shop.asfinag.at.

Maďarsko

V Maďarsku sú diaľnice pre motorkárov taktiež spoplatnené. 10-dňová známka ťa bude stáť 6 €. Zakúpiť si ju vieš priamo na hraničných priechodoch alebo na tejto stránke http://toll-charge.hu/.

Chorvátsko

Cestarina alebo mýto, ktoré majú Chorváti je spoplatnené podľa prejdeného úseku diaľnice. Cena je pre motorky nižšia ako pre autá. Napríklad za úsek Zagreb – Rijeka zaplatíš necelých 6 €. Platiť sa dá v hotovosti eurami a kunami, alebo kreditnou kartou. Prehľad všetkých úsekov a poplatkov nájdeš na http://hac.hr/en/cjenik_autocesta/ (motorky patria do kategórie IA).

kolona cestarina

Slovinsko

Slovinsko patrí k drahším krajinám, čo sa diaľničných poplatkov týka. Pre motorky majú k dispozícii týždennú známku za 7,50 €. Treba si však dať pozor pri plánovaní výletu. Zatiaľ čo ostatné krajiny majú 10-dňové známky, v Slovinsku sú len 7-dňové. Známku si možeš kúpiť na hraničných priechodoch alebo na pumpách v okolí.

Taliansko, Francúzsko, Španielsko

Podobne ako v Chorvátsku aj v týchto krajinách sa využíva mýto namiesto diaľničnej známky. Motorky tu majú oproti autám trochu nižšie poplatky, ale priprav sa na to, že priplácať si budeš za niektoré tunely, vyhliadkové trasy a pod. Väčšina z nich ale stojí za to a nebudeš ľutovať pár eur navyše.

Poľsko

Poľsko má pomerne veľkú časť diaľníc bez poplatkov. Spoplatnené úseky su platené mýtom a cena je rovnaká pre autá aj motorky. Každý úsek je spoplatnený inou sumou, preto je dobré si trasu vopred overiť napr. tu http://www.viatoll.pl/.

Rumunsko a Bulharsko

Obe krajiny majú diaľnice pre motorky bez poplatkov. Priplatiť si ale môžeš za prejazd cez niektoré mosty alebo tunely.

Posledný rok zadarmo

Už len v roku 2018 si budeme môcť bezplatne zajazdiť v Nemecku či na Ukrajine. Obe krajiny plánujú čoskoro zaviesť mýto na vybraných úsekoch ich diaľníc.

dialnice zadarmo

Platnosť všetkých známok a poplatkov platí pre rok 2018. Ak ti tu nejaká krajina chýba a chcel by si aby sme ju doplnili, napíš nám ju do komentára nižšie.

 
Najčítanejšie články na našom blogu
 

Páčil sa ti tento článok? Daj o ňom vedieť aj svojim priateľom na Facebooku.

pozrieť ďalšie články pozrieť tričká

Sleduj nás aj na Instagrame